ولایت در اسلام ناشی از ارزش هاست

و لا تحســبن الذین قتلــوا فی سبیل الله امـواتا بل احــیا عند ربهم یرزقــون

ولایت در اسلام ناشی از ارزش هاست

و لا تحســبن الذین قتلــوا فی سبیل الله امـواتا بل احــیا عند ربهم یرزقــون

ولایت در اسلام ناشی از ارزش هاست

سید هادی حسینی

پیوندها

جلیلی ظریف، منافع ملی منافع باندی؟؟!!

آقا سعــــــــــــــــید


این شاید بهترین عبارتی باشد که به عنوان تابلوی دوران کنونی از آن می توان یاد کرد؛ بیمی برای دلسوزان انقلاب و کشور و امیدی برای رخنه فرهنگی- سیاسی در ابعاد مختلف.

جریان مذاکرات هسته ای از زمان روی کارآمدن دولتی که مدعی اعتدال بوده و تدبیر و امید را به عنوان شعار خود انتخاب کرده و همه جا اعلام نموده که "دولت راستگویان" است، به چنان پیچ و خمی گرفتار شده که بیم و امید را از درون اتاق مذاکرات و حواشی آن به اطراف منتقل کرده است.

براساس این گزارش، مقایسه محتوایی و شکلی میان رفتار دیپلماتیک برپایه حفظ منافع ملی یا منفعت باندی، میان تیم فعلی مذاکرات و تیم متعهد قبلی در این برهه از زمان، شاید بتواند وجه تمایز بسیاری را در پیشگاه دیدگان ملت به تصویر بکشد اما چه باید کرد که به جهت حفظ مصالح کشور، هم اکنون تنها باید تا حد لزوم سکوت کرد و تنها به تبیین مسایل پرداخت.

با این همه، بیان کلی چند رخداد، شاید بتواند به همان تبیین مسایل مدد برساند که در ادامه، به آنها اشاراتی روایی می شود:

1- اینک سال 2004 میلادی (1383 شمسی) است و کمتر از یکسال تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نهم زمان باقی مانده. هاشمی رفسنجانی عزم خود را برای ورود به انتخابات جزم کرده و جریان موسوم به اصلاح طلب که در آن دوران با ریاست خاتمی در اوج قدرت بود، نمی خواهد به راحتی از صدر به ذیل کشیده شود. همزمان، مذاکرات مهم هسته ای در حال شکل گرفتن است؛ اگرچه اخبار صداوسیما به صورت کانالیزه شده، از مذاکرات سعدآباد و اعلام توافق میان روحانی (دبیر وقت شورایعالی امنیت ملی و عضو ارشد تیم مذاکرات در آن برهه) و طرف انگلیسی و سایر طرف های غربی با خرسندی اخباری را منتشر می کند اما نیروهای دلسوز و انقلابی کشور، با دلواپسی خاصی مذاکرات را زیر ذره بین قرار داده اند.

در حاشیه مذاکرات، اما دو نقر با یکدیگر جلسه خصوصی گذاشته اند: محمدجواد ظریف و محمد البرادعی. در نگاه نخست شاید همه گمان کنند که طرف ایرانی، در این گفتگوی دونفره بر دفاع از منافع ملی و تاکید بر حاکمیت کشور و مسایل کلان مربوط به آن با نماینده آژانس سخن می گوید اما با نزدیک شدن به گفتگوی دونفره و شنیدن سخنان ظریف، ناگهان بیم عجیبی در دل ها می نشیند. او به عنوان یکی از اعضای ارشد تیم مذاکرات و دستگاه دیپلماسی دولت وقت به یک بیگانه می گوید: "شکست مذاکرات باعث پیروزی جریان رقیب آنها در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری خواهد شد".

2- الآن 17 فروردین 1392، کمتر از دوماه به انتخابات مهم ریاست جمهوری یازدهم باقی مانده است و افراد فراوانی با احساس تکلیف جهت ورود به انتخابات، می خواهند دیدگاه های خود را به مردم عرضه کنند. بسیاری نیز با انتقاد از روند مذاکرات هسته ای در آن ایام به هدایت دکتر سعید جلیلی، عزم خود را جزم کرده اند تا با طرح انتقادات گسترده، او و تیم مذاکراتی اش را مورد هجمه قرار دهند. از سوی دیگر، جلیلی و همراهانش بهترین فرصت را در اختیار دارند تا با یک چرخش سریع و کوتاه مدت از اصول خود، برای حفظ ظاهر هم که شده، طی مدت کوتاهی، از منافع ملی چشم پوشی نموده و منافع باند و جریان متبوع خود را در اولویت قرار دهند تا با تبلیغات بر روی این اقدام، وجهه ای خوب از خود نشان داده و حفظ قدرت را بر حفظ منافع ملی ترجیح دهند. اما سعید جلیلی مرتکب این اشتباه بزرگ نمی شود.

وی در اوج مذاکرات هسته ای که این بار در آلماتی قزاقستان برگزار می شود، در نشست خبری با عموم نه خبرنگاران (و نه فقط خبرنگاران آمریکایی) در پاسخ به این سوال خبرنگار ژاپنی که انتخابات آتی ایران چه تاثیری بر مذاکرات دارد؟ اینگونه پاسخ می دهد: "من دو روز قبل در دانشگاه ملی قزاقستان، در دانشگاه فارابی سخنرانی داشتم که در آنجا هم این سوال مطرح شد. همانطور که در آنجا مطرح کردم، موضوع دفاع از حقوق هسته‌ای یک اجماع ملی است و تمام گروه‌ها بر آن تاکید دارند. یک انتخابات پرشور موجب می‌شود تا ملت با شور بیشتری از این حقوق دفاع کند".

3- هم اکنون نیویورک 2014 (1393 شمسی) است و در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا نشست خبری با حضور محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت یازدهم و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، شکل گرفته است. هاله اسفندیاری (از اعضای انقلاب مخملی در ایران و دستگیرشده در فتنه 88) به عنوان یک پرسشگر از ظریف پیرامون عملکرد وی در سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای و ارتباط میان این دو با سیاست داخلی دولت سوالی را مطرح می کند و ظریف اینگونه پاسخ می دهد: "ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور است. اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند. وقتی قبلا در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با جامعه بین‌المللی در سال‌های۲۰۰۴ و۲۰۰۵، توافق‌هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد، مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد! البته باید توجه داشت که اتحادیه اروپایی به تنهایی فعالیت نمی‌کرد و مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا مانع از هرگونه توافق شدند، همانطور که حالا هم کسانی هستند که نمی‌خواهند هیچگونه توافقی حاصل شود قطع نظر از اینکه مفاد آن چه باشد. حالا من بار دیگر زنده شده‌ام (خنده حضار). به نظر من، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و بویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند. باید دید تعامل از جانب ایران و تلاش ایران برای باز بودن و نگاه به آینده داشتن با پاسخ مثبت مواجه می‌شود یا اینکه بار دیگر، رد می‌شود. من فکر می‌کنم مردم ایران پاسخ خود را در صندوق‌های رای نشان خواهند داد."

4- مطالب فوق الذکر، تنها بیان کوتاهی از سه برگ مذاکرات هسته ای در سه مقطع متفاوت بود وبس. برهه هایی که البته تفاوت های محتوایی و شکلی بسیاری با یکدیگر داشته و دارند و در فرصتی مغتنم باید به آنها پرداخته شود. در 3 بند بالا، تنها 3 گفته از دو مقام ارشد مذاکرات هسته ای در 3 زمان جداگانه مطرح شد.

اولی، سخن ظریف در فاصله نزدیک به یکسال تا انتخابات است؛ دومی، سخنان سعید جلیلی در فاصله کمتر از دوماه تا انتخابات و در شرایطی که به عنوان کاندیدا حضور داشت، سومی، بازهم گفته های محمدجواد ظریف در برهه 15 ماه مانده تا انتخابات.

قضاوت درباره اینکه کدامیک بر منافع ملی تاکید ورزیدند و کدامیک بر منفعت باندی، با شما مخاطبان گرانقدر.

 • سید هادی حسینی

نظرات  (۲۱)

 • فاطمه زهرا
 • سلام بر شما همسنگر

  خداقوت با مطالب مفیدتون

  آخه آدم به کسی که "کیلیدشو" گم کرده گیر میده؟؟؟! (داخل پرانتز:شایدم از اول کیلیدی در کار نبوده:| )!

  ...

  یاعلی

  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از حضورتون
  یاعلی مدد
 • احمد داعی
 • *بِـــــــــ✿ــــســــــــــمِ الـــــلـــه الــــــ✿ــــرَّحمـــــنِ الــــــرَّحـــــ✿ــــــــیــــــــــــــم*  ســــلام عیـــــــــــــــــــــــــدتان مبارک  -------*--------*------*--------*--------*---------*---------*------

  با مطــــــلـــــب     پرچم غدیر بر بام تاریخ   به روزم

  -------*--------*------*--------*--------*---------*---------*------  منتظر نظراتان درانتهای  مطب  هستیم  نازد به خودش خدا که حیدر دارد / دریای فضائلی مطهر دارد

  همتای علی نخواهد آمد والله / صد بار اگر کعبه ترک بردارد

  عید غدیر خم مبارک باد
  پاسخ:
  سلام علیکم
  عید الله اکبر بر همه دوستان گرامی باد
 • فانوس جزیره
 • امیرکلام امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند :
  بردباری پرده ای است پوشاننده و عقل شمشیری برنده، پس کمبود های اخلاقی خود را با بردباری بپوشان و هوای نفس خود را با شمشیر عقل بکش.

  نهج البلاغه - الحکمه ۴٢۴  سلام علیکم مومن خدا

  عید ولایت و امامت بر شما مبارک باد
  خیلی التماس دعا داریم

  عاقبتتون بخیر به حق ابوتراب
  ارادت - عباس زاده
  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از سایت و سامانه بسیــــــــــــار با ارزشتون
  زنده باشید 
  التماس دعا
  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  لعنت ب ****
  پاسخ:
  سلام علیکم
  دیگه این طور هم بگیم زیاد خوب نیست
  ببخشید که بخشی ازش رو پاک کردم
  سلام عیدتون مبارک

  پاسخ:
  سلام علیکم
  عید شما هم میارک زنده باشید
 • فاطمه مهدیخانی
 • تک گل نرگس ، عیدت مبارک آقا خواستم امروز قبل از اینکه به دیدن سیدهای کوچه مون برم اولین تبریک عیدم برای مولایم باشد . مولای من عیدیم ده اللّهـُــمَّ صَـلِّ عَلـی مُحَــمَّد وَآلِ مُحَــمَّد وَعَجِّــلْ فـَـَرَجَـهُم
  ------------------------------------
  سلام
  عیدبرشمامبارک
  بعضی وقت ها میمونم...
  خداعاقبتون روختم به خیرکنه....
  التماس دعا
  یاعلی
  پاسخ:
  سلام علیکم
  زنده باشی ایشالا
  التماس دعا
 • علی اکبر مجنون الحسین جان
 • بسم رب الحی ارواحناله الفداه

  سلام بر آسید هادی عزیزم 
  عرض تبریک بر  عزیز دل دارم و امیدوارم در راه ولایت 
  به شهادت وسعادت نائل گردید...
  التماس دعای عهد وفرج مولایمان ان شاالله 
  پاسخ:
  سلام علیکم برادر بزرگوار
  زنده باشی لطف شما همیشه شامل حال ما هست انشاء الله دائمی باشه.
  عید شما هم مبارک باشه
  التماس دعا
 • مرتضی خان فیاضی
 • شمام ول کن نیستین ها. بذارید دولت کار خودشو بکنه. یه مشت معدود بیسواد بی شناسنامه جمع شدید چوب لای چرخ دولت میذارید. خجالت هم خوب چیزیه. ای بابا ای بابا ای بابا
  پاسخ:
  سلام علیکم جناب خان
  نکنه حال شما هم معتدل شده. شما که سر دسته گروه فشار بی صوات بودی

  سلامتیـه جلیلی که وقتی دید اشتون با ظریف به توافق رسید ؛ اسمش رو تو گوشی سیو کرد "زن داداش"
  پاسخ:
  سلام برادر
  ههههه از دست تو
  یاعلی
  سلامتیـه جلیلی که وقتی دید اشتون با ظریف به توافق رسید ؛ اسمش رو تو گوشی سیو کرد "زن داداش"
  پاسخ:
  سلام برادر
  ههههه از دست تو
  یاعلی
  چی بگم والله.....
  ماآدما عادت داریم اولا که قدرچیزایی که داریم رونمی دونیم
  وقتی هم که از دستش دادیم شروع کنیم به شکایت......
  والبته عادت داریم بیشتر بدی ها وناتوانیها به چشممون بیاد
  عادت نداریم تشکر کنیم.....شکر گزار باشیم........
  متاسفام واسه هممون.....
  خداعاقبت هممون روختم ب خیر کنه
  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از شما دوست گرامی
  موفق باشید
  التماس دعا
 • فانوس جزیره
 • بردبار باش ...
  دعوتید


  سلام علیکم
  عاقبتتون بخیر به حق ابوتراب
  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از حضورتون
  خدمت میرسم
 • تک نویسی...
 • سلام
   می ترسم از قضاوت آینده گان درباره این روزها
  پاسخ:
  سلام علیکم
  از این زاویه هم قابل بررسی است !!
 • احمد داعی
 • *بِـــــــــ✿ــــســــــــــمِ الـــــلـــه الــــــ✿ــــرَّحمـــــنِ الــــــرَّحـــــ✿ــــــــیــــــــــــــم*  ســــلام روز مباهله مبارک
  خوب هستید انشالله؟  با مطــــــلـــــب    روز مباهله چه روزی است؟   به روزم

  منتظر نظراتان درانتهای  مطب  هستیم
  التماس دعا


  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از دعوتتون
  خدمت میرسم
  یاعلی
 • وادی ایمن
 • با سلام
  با مطلب جدید
  "همسایه داری در نگاه اسلام،بخش پایانی: محدوده وظایف"
  به روزم
  منتظر نظرات سازنده شما هستم
  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از دعوتتون
  خدمت میرسم
  التماس دعا
 • علی اکبر مجنون الحسین جان
 • بسم الله الرحمن الرحیم
  تقدیم از ققنوس کربلا 
  با سلام به محضر خواهران و برادارن ایمانی ام
  خواهشمنداست هر کدام از عزیزان وقت مکفی برای فعالیت بیشتر در شبکه های اجتماعی از فیس بوک و غیره را دارد با عنایت به توجهات حضرت ولی عصیر ارواحناله الفداه ؛هرچه زودتر کمپین گسترده ای را خطاب به مجامع بین اللملی برای شیخ آزاده ؛شیخ نمر النمر؛ آیت الله رزمنده؛تشکیل دهید و اگر می توانید به زبانهای مختلف این اعتراض گسترده را به گوش مردم جهان برسانید .امیدوارم این پست را مورد حمایت خود قرار دهید .ان شاالله ...
  قبلا به عنوان محب و شیعه ی مولایانمان ارواحناله الفداه از همه شما کمال قدردانی را دارم .اگر دستهای ما به دست هم رسد ؛کمر همه دشمنان اسلام به خاک خواهد رسید به فضل خداوند شکست ناپذیر ......لبیک یا حسین جان....لک لبیک .....
  التماس دعای عهد وفرج مولایمان 
  _____________________________________________________
  The Name of God 
  Dear sisters and brothers in faith before
  Please leave enough time for any of your loved ones 
  More in social networking from Facebook and more attention with regard to
  Imam Arvahna Alfda’ crushed; wide campaign soon 
  Addressing the international community to free Sheikh, Sheikh score Alnmr;
  Ayatollah fighter, and if you can not form it into different languages 
  Protests to the people of the world know .amydvarm this post
  .anshaallh Your support ... 
  Mvlayanman former lover and Shia Arvahnalh Alfdah
  I appreciate all of you would be if our hands together; 
  All the enemies of Islam will come back to earth 
  By the grace of Allah, the Mighty Lak ...... echo or echo Hussain's life .... .....
  ______________________________________________________________
  بسم الله أیها الأخوات والإخوة فی الإیمان قبل یرجى ترک الوقت الکافی لأی من أحبائک المزید فی الشبکات الاجتماعیة من الفیسبوک والمزید من الاهتمام فیما یتعلق إمام "متضایقین. حملة واسعة قریبا معالجة المجتمع الدولی للافراج عن الشیخ، الشیخ یسجل النمر. مقاتل آیة الله، وإذا کنت لا یمکن أن تشکل الى لغات مختلفة احتجاجات لشعوب العالم تعرف . هذا المنصب .ان شاالله دعمکم ... الحبیب السابق اهل البیت والشیعة ارواحناله الفداه وأنا أقدر لکم جمیعا سیکون إذا أیدینا معا. وجمیع أعداء الإسلام یعود إلى الأرض بفضل من الله العزیز لاک ...... صدى صدى أو الحیاة حسین
  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از اقدام به موقع تان
  التماس دعا
 • علی ابراهیمی
 • با سلام، خدا قوت. به روزم.
  پاسخ:
  سلام علیکم
  خدمت میرسیم ...
  ســــلام ممنون از مطلبتون ...........

  امام معصوم(ع)میفر مایند:

  هرگاه عالم عاملی فوت کند،آن روز شیطان خوش

  حال است و میخندد..

  دوستانه:رحت آیت الله مهدوی کنی،یار دیرینه امام

  برتمام مسلمانان و شیعیان تسلیت باد


  با مطــــــلـــــب    آیت الله مهدوی کنی دعوت حق را لبیک گفت   به روزم


  منتظر نظراتان درانتهای  مطب  هستیم


  التماس دعا

  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از حضورتون
  یاعلی
 • لایتنــــــــاهی ...
 • ده ماه همه منتظرِ ماهِ تو هستند ... در سال بجز ماهِ محرم خبری نیست

  سلام
  عذرخواهم برای تاخیر در پاسخگویی نظرات...
  بله... دست روس دلمان گذاشتید :( آن مرد نه تنها رفت، بلکه بعید می‌دانم به زودی زود کسی مثلشون در کابینه دیده بشه
  پاسخ:
  سلام علیکم
  تشکر از حضورتون
  پاینده باشید
  سلام ب ما سر نمیزنید
  پاسخ:
  سلام علیکم
  خدمت میرسیم
  یاعلی
  با سلام. عزیزم آقای جلیلی مرد بسیار خوبی است، ولی در دولتی کار کرده و حامی دولتی بوده که هواپیمایی 330 نفر از اعضای خانواده و دوستانش را به آمریکا برای سفر تفریحی برده بود، دولتی که بیشترین اختلاس درونش اتفاق افتاده بود، دولتی که بالاترین آمار بیکاری را داشت. من نه به آقای روحانی و نه به احمدی نژاد عشق می ورزم، ولی مردم، راحتی و افتخار می خواهند، نه شعار، نه چمدان به دست گیری ودروغ..............
  پاسخ:
  سلام علیکم
  استاد عزیز اینها چه ربطی به پرتقال فروش دارد؟؟؟ بر فرض محالی که احمدی نژاد مفسد، یعنی به استنباط شما تمامی دولتی های ایشون هم مفسد و ناکارمد هستند؟؟؟
  این مبنای فکری صحیح نیست ضمنا 330 نفر نبوده و 90 نفر بوده و اقوام احمدی نژاد نبوده و همسران و فرزندان همراهان و تیم دیپلماسی احمدی نژاد بوده.
  التماس دعا
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی